A hagyma a magyar konyha nélkülözhetetlen eleme. Kedvelt fűszernövény, amely nem csak ízesít, de gyógyít is. Gyógyító erejét már 2000 éve ismerték, használták szívbetegségek, reumatikus fájdalmak gyógyítására.
A hagyma előnye
A hagymát már a középkorban használták fertőzések, járványok (pl. pestis) megelőzésére, gyógyítására.
Kísérletek igazolják, hogy a nyers hagyma fogyasztása növeli a nagy sűrűségű lipoprotein (HDL, védő koleszterin) szintjét, amely eltávolítja a szövetekből és verőerek falából a rossz (LDL) koleszterint, ami az érelmeszesedés, a szívinfarktus és az agyvérzés okozója.
A hagyma mind főtt, mind nyers állapotában véd a zsíros ételeknek a vér összetételére gyakorolt káros hatásaitól. Gátolja a véralvadást, elősegíti a vérrögök feloldódását, segít megelőzni a koszorúér betegséget, a trombózist, és a keringési elégtelenséggel összefüggő állapotot. A kutatók vizsgálják a hagymának a rákkal szembeni védő hatását is, mivel úgy vélik, hogy a hagyma kénvegyületei gátolhatják a ráksejtek burjánzását.
A népi gyógyászat a főtt hagymát hurutos állapotok ellen, a hagyma levét fertőzések megelőzésére alkalmazzák.
A hagyma segítségével a szemölcsök eltávolíthatók és elejét lehet venni a pattanások kialakulásának is.
A hagyma hátránya
Cukortartalma révén felfúvódást okozhat, egyeseknél migrénrohamot válthat ki.
A hagymafogyasztás kísérőjelensége a kellemetlen lehelet, amit enyhíteni lehet nyers petrezselyem elrágásával.
Recept megfázásra
Egy darab vöröshagymát vágjunk apró kockára és öntsük le annyi mézzel hogy ellepje. Egy éjszakán át hagyjuk állni, majd másnap kanalazzuk el apránként. Az így kapott vitaminban gazdag hagymaszirup segít leküzdeni a fertőzéseket, csillapítja a köhögést és enyhíti a torokfájást.
|