Főleg ilyenkor télen gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen vitaminokat szedjünk,hiszen alapvetően szeretnénk megelőzni a betegségeket, és mindenhonnan azt halljuk, hogy ennek a sikere azon múlik, mennyire vértezzük fel az immunrendszerünket a kórokozókkal szemben. A védekezésnek pedig az egyik módja, ha megkapja szervezetünk a szükséges vitaminokat.
A szervezet működésére sokféle módon lehet egészségjavító befolyást gyakorolni. A legfontosabb hatást a vitaminok fejtik ki. A vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek létfontosságú szerepet töltenek be szervezetünkben.
Az egészség attól függ, hogy sikerül-e a szervezetben zajló folyamatokat egyensúlyban tartani.Ahhoz, hogy egészségesek maradjunk, szükségünk van ásványi anyagokra, vitaminokra és alapvető zsírsavakra (pl.Omega 3)
A vitaminok képesek leküzdeni a rákot, szív és érbetegségeket az öregedés pusztító hatásait.
A vitaminok, olyan anyagcsere szabályozó anyagok, amelyeket az emberi szervezet nem tud előállítani, vagy csak kis mennyiségben. Sok vitamin, ásványi anyag, zsír, táplálékkal kerül szervezetünkbe, de ha nem figyelünk oda a megfelelő étrendre, akkor vitaminhiány alakul ki melynek következtében, hiánybetegség jön létre.
Legfőbb vitaminok szerepe és betegségei
C-vitamin az egyik legfontosabb vitaminunk amit a szervezet nem tud előállítani. Ennek hiányában kezdeti stádiumban fáradékonyság, rossz közérzet, orr és fogínyvérzés, rossz emésztés,vérszegénység, depresszió, súlyosabb esetben keringési zavarok, érfalak gyengülése, csontritkulás, hajhullás, cukorbetegség alakul ki.
A modern kutatások szerint a C-vitamin tabletták szedése semmit nem ér a nátha ellen, ráadásul, ha nagy mennyiségben szedjük be, pl. 2000 mg-os tablettákat veszünk be, az még a vesekő kialakulásának a kockázatát is jelentősen emelheti. Kell a C-vitamin, de olyan sok gyümölcsben és zöldségben található meg, hogy felesleges pluszban még gyógyszerként beszedni.
A- vitamin biztosítja a zavartalan növekedést, csontok, fogak egészséges fejlődését és a látást.
Hiányának következményei lehetnek: farkasvakság, rossz látás, száraz haj és bőr,fáradékonyság, viszkető szemek.
B- vitaminok legnagyobb szerepe az idegrendszerben, emésztőrendszerben és bőrgyógyászati területen mutatkoznak.
D- vitaminlegfontosabb feladata a kalcium és foszfor normál felszívódásának segítése és a sejtek működésének szabályozása. Hozzájárul az egészséges csontozat, a normál fogazat, az egészséges izomfunkció és a vér normál kalcium szintjének fenntartásához.
Hiányának tünetei: angolkor, csontfájdalom,csontritkulás,izomgyengeség,ízületi gyulladás,látászavarok,égő érzés a torokban és szájban.
E – vitamin védi a sejthártyákat, szívet, szívkoszorú ereket, gátolja a vérrögképződést, az öregedési folyamatokat, véd a trombózis, szélütés, szívroham kialakulása ellen. Csökkenti az Alzheimer kór kialakulását.
E -vitamin hiányban kialakulhat vérszegénység, akné (bőrbetegség), rák, ideg és izomkárosodás,korai öregedés.
K-vitamin segíti a máj méregtelenítésében és segít a csontképződésnél. Szervezetünkben többek között a véralvadást előidéző fehérjék, véralvadási faktorok, képződéséhez nélkülözhetetlen.Egy részét zöld színű zöldségekkel (spenót, karalábé, saláta stb.) másik részét a bélben lévő jótékony bélbaktériumok közreműködésével termelődik. Hiánya vérzékenységet,máj és bélbetegséget idézhet elő.
Cink segíthet a nátha megelőzésében, mivel zavarja a rhinovírus szaporodását – ez a nátha egyik gyakori kórokozója. A vizsgálatok során megfigyelték, hogy rövidebb lefolyású a megfázás, és kevésbé kellemetlenek a tünetek, ha cinket is szedünk.
Aki egészsége megőrzése érdekében szeretné ellátni saját szervezetét megfelelő vitaminnal, tápanyaggal és ásványi anyaggal, akkor érdemes étrendjét vitaminos készítményekkel kiegészíteni.