Érelmeszesedés kialakulásának oka és megelőzése
Az érelmeszesedés (arteriosclerosis) az ütőerek (artériák) belső falainak beszűkülésével és megkeményedésével járó betegség amit a zsírok lerakódása okoz.
Számos oka van a betegség kialakulásának. Öröklött hajlam, zsírban gazdag különösen az állati zsírban gazdag táplálkozás, elhízás, magas vérnyomás.
Az érelmeszesedés nem okoz különösebb tüneteket, amíg az erek beszűkülése miatt a vérkeringés jelentősen meg nem romlik. A betegség jelei, tünetei attól függnek, hogy hol, melyik területen érintettek az erek.
Az agyban futó erekben történő lerakódás, stroke-hoz vezethet. Ha a szív környéki erek beszűkülnek, szívinfarktus vagy szívelégtelenség alakulhat ki. A vese környéki erek elmeszesedése magas vérnyomást, és a vese működésének leállását okozhatja. Ha az érszűkület a lábak vagy a medence ereiben van, akkor a lábak fájnak, kezdetben csak nagyobb terhelésre, később járás közben is. A férfiak esetében a medence ereinek meszesedése akár impotenciát is okozhat.
Az érelmeszesedés kockázatát növeli a 2. típusú cukorbetegség (ami szintén elhízással jár), a dohányzás,mozgásszegény életmód, a stressz kezelésének képtelensége,magas LDL (rossz) koleszterin, csökkentett HDL(védő) koleszterin és triglicerid (vérzsír)lerakódása.
A koleszterin a szervezet normális működését biztosítja. Egy részét szervezetünk állítja elő, másik részét táplálkozás során visszük be szervezetünkbe. Megkülönböztetünk jó és rossz koleszterint. Ha az egyensúly felborul, érbetegségek alakulnak ki.
Az LDL koleszterin az ún. rossz koleszterin végzi a koleszterinek szállítását a májból a sejtek felé. Ha túl sok koleszterin kerül a sejtekbe, azt nem tudják feldolgozni s a felesleges koleszterin az erek falában rakódik le. A beszűkült ér belső felületén, vérlemezkék is fennakadhatnak tovább csökkentve az erek átmérőjét. Az erek térfogatának csökkenése következtében, a vér nem tud akadálytalanul áramlani, ezáltal nő az artériák elzáródásának veszélye, ami stroke-hoz, szívinfarktushoz vagy a láb keringési zavaraihoz vezethet.
A HDL koleszterin a jó koleszterin,amely a felesleges koleszterint kivonja a vérből és visszaszállítja a májba. A májba jutott koleszterinből többek között epesavak képződnek, amelyek az emésztést segítik elő.
A helytelen táplálkozás gyerekeknél is okozhat érelmeszesedést.
Legutóbbi felmérések szerint több nő hal meg hazánkban szív és érrendszeri betegség miatt, mint férfi, és egyre több a beteg, a gyerekek körében is.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
Ha sikerül a táplálkozással összefüggő kockázati tényezőket befolyásolni, akkor az érelmeszesedés megelőzhető és gyógyítható.
Térjen át természetes összetevőkből álló étrendre, zsírszegény húsok, sok friss zöldség, gyümölcs és saláta, Sót, cukrot és állati zsiradékot minél kevesebbet fogyasszon.
Szedjen B és C vitaminokat a koleszterinszint csökkentésére, valamint E vitamint ami oldja a zsírsavakat. Gyógynövények közül a fokhagyma, vöröshagyma és a gyömbér javallott a vér koleszterinjének csökkentésére. A hársfavirág általános keringésjavító, citrom pedig csökkenti a vérnyomást.
Házi recept
30 gerezdfokhagyma
6 citrom
1, 5 l víz
A fokhagymát megtisztítom, beleteszem a turmixgépbe, hozzáadom a citrom karikákat és
a vízzel összekeverem, majd beleöntöm egy nagyobb edénybe és pár percig összefőzöm
(nem forralom, csak átmelegítem) ha kihűlt,egy üvegben, hűtőszekrénybe teszem. Minden reggel egy decit ajánlott éhgyomorra meginni.
|