A magnézium nélkülözhetetlen ásványi anyag a szervezet számára. Testünk magnéziumtartalmának csak 1%-a található a vérben a szervezet normális működéséhez 300 enzimre van szükség, melyek többek között a sejt energiatermelő folyamatiban játszik fontos szerepet. A magnézium az idegrendszer sejtjeinek működésén túl a csontok, fogak felépítésében is részt vesz a kalcium mellett. Hatására nő az érfalak rugalmassága, javul a szív munkájának hatásfoka, szívizom összehúzódó képessége, csökken a ritmus zavarhoz vezető állapot kialakulásának veszélye, kiegyensúlyozott hormonháztartás, ragyogó bőr, egészséges idegrendszer.
Ma már nem kérdés, hogy napi szintű magnéziumpótlásra szorulunk, bármilyen kiegyensúlyozott és vegyes is legyen az étrendünk.
Ennek okai többrétűek, a savas esőktől kezdve - mely nemcsak az erdőket, hanem a talajt is veszélyeztetik - a műtrágyázásokon át, a táplálékok elkészítése során jelentkező veszteségig. Ételeink alacsony magnézium tartalma. Ezt a magnéziumhiányt tovább fokozza krónikus, negatív stresszel teli életünk.
Mivel hatása összetett, hiánya is széles körű tüneteket idéz elő:
· túlzott reakciók, hangulatingadozás
· alvászavarok, levertség, gyengeség
· szorongás
· koncentrációs zavarok
· fejfájások, migrén
· hányinger
· székrekedés
· izomrángások, izomgörcsök, tikkelés
· izmok feszülése, végtagok zsibbadása
Magnéziumba gazdag élelmiszerek.
|