Cukorbetegség kialakulásának oka.
Cukorbetegség esetén a szervezetből teljesen vagy részlegesen hiányzik a szénhidrátok hasznosításáért felelős hormon az inzulin. Az inzulint a hasnyálmirigy termeli. Amikor a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei elpusztulnak,nem termelődik inzulin. Az inzulin hiánya miatt a vércukor nem tud a sejtekbe bejutni, hanem a vérben marad, és magas vércukorszintet eredményez. Mivel a sejtek így éheznek, fehérjéket és zsírokat alakítanak át cukorrá. A zsírégetés egyik melléktermékeként felszaporodó ketontest miatt, másrészt magas vércukorszint miatt a vizelettel távozó cukor és a nagy mennyiségű folyadékvesztés kiszáradást és kómát okozhat.
A hasnyálmirigy a hasüreg hátsó falán a gyomor mögött helyezkedik el. Külső és belső elválasztású mirigy. Fő tömegét a külső elválasztású mirigyek képezik, amelyek mintegy húszféle emésztőenzimet termelnek. Ezek a pankreászvezetéken keresztül a vékonybélbe jutnak, és rendkívül fontos szerepük van az emésztésben. A hasnyálmirigy állományában elszórtan találhatók más természetű sejtcsoportok is amelyek hormonokat, mindenekelőtt a cukoranyagcserében rendkívül fontos szerepet játszó inzulint termelik. A hormonok közvetlenül a vérpályába jutnak be. A hasnyálmirigy által termelt emésztőenzimek a fehérjék, zsírok és szénhidrátok lebontásában játszanak fontos szerepet. Súlyos rendellenességek léphetnek fel, ha a hasnyálmirigy enzimeinek aránya felborul. Ennek oka lehet egyfelől a nem megfelelő, elsősorban túl zsíros táplálkozásmód, másfelől pedig a hasnyálmirigy valamilyen külső vagy belső tényező miatti elváltozása. A hasnyálmirigy megbetegedések és elváltozások száma egyre több embert kezdett el érinteni az utóbbi években. Főként az idősebb, 50 év feletti korosztálynál jelentkezik a betegség, de azoknál is gyakran megjelenik, akik túlzott alkohol-, koffein- vagy dohányfogyasztók. Ha a hasnyálmirigy működése fölborul, az általa termelt emésztőenzimek is veszélybe kerülnek, aminek hatására már nem tudja a hasnyálmirigy kellőképpen megemészteni a tápanyagokat, s ez végzetes következményeket vonhat maga után.
Az inzulin szerepe szervezetünkben.
A szénhidrátok, fehérjék és zsírok anyagcseréjének szabályozásában vesz részt. A szervezet sejtjei csak inzulin jelenlétében képesek felvenni a vérből a glükózt. A tápcsatorna a táplálékkal felvett szénhidrátokat glükózra (szőlőcukor) bontja. A glükóz a bélfalon keresztül a vérbe kerül és ezúton a test minden részére eljut. Az egyetlen hormon, mely a zsírtartalékok felépítését végzi a zsírszövetben és azt támogatja, hogy a zsír a raktárakban maradjon. Az inzulin serkenti az anyagcsere felépítő és gátolja a lebontó folyamatokat (zsírok, fehérjék felépítését és lebontását) Cukorbetegség esetén az anyagcsere folyamat komplett zavara alakul ki, mely számos, másodlagos kórkép kialakulását is előidézi.
Cukorbetegség jellegzetes tünetei: sok vizelet, fogyás, szomjúság.
|