Hatásos módszer fáradtság ellen
Fáradtság, nyugtalanság, aluszékonyság, fokozott étvágy és az ezzel együtt járó hízás, általános rossz közérzet mind a tél végi időszak jellemző panaszai. Tegyen ellene.
Az év eleji zord hideg hatására kialakuló lehangoltságot hajlamosak vagyunk téli depressziónak nevezni. Pedig rossz hangulatunkért nem az időváltozás a felelős, hanem, hogy szervezetünk energiája lecsökken. Nehéznek, fáradtnak, elgyengültnek érezzük magunkat. Fejfájás gyötör. Az álmatlanságból eredő, illetve pihenésre, alvásra nem enyhülő kimerültségnek számos oka lehet. Leggyakrabban a túlhajszoltság, és a szorongás. Állandó kimerültséget idézhet elő a vérszegénység, alacsony vérnyomás, fertőzés, csökkent pajzsmirigyműködés, elhízás, tápanyaghiány.
Megoldás a vitaminok beszerzése, immunrendszer erősítése, a könnyű egészséges életmód, sok mozgás a szabad levegőn. A rendszeres testmozgás hatására felgyorsul az anyagcsere, és fokozódik az életerő.
Fontos a megfelelő, friss, tápláló élelmiszerekről is gondoskodni.
A testi lelki egészség és vitalitás megőrzéséhez az alábbi tápanyagok, vitaminok szükségesek.
B vitamin segít leküzdeni a depressziót.
B-vitamin forrás: hús, hal, tej, teljes kiőrlésű gabonafélék.
C-vitamin nélkülözhetetlen a szervezet számára. Hiányában fáradékonyság, rossz közérzet stb. alakul ki. Megtalálható friss zöldségekben és gyümölcsökben.
E-vitamin és vas hiányában vérszegénység alakulhat ki, ami fáradtságot, rossz közérzetet okoz.
E-vitamint pótolhatjuk: tengeri halakkal, diófélékkel, magvakkal, növényi olajokkal.
Vasat tartalmaz a hús, hal, tojássárgája, zöld színű levélzöldségek.
Magnézium hiánya alvászavarokat, fejfájást, migrént, rossz közérzetet idéz elő. Magnézium forrás: teljes kiőrlésű gabonafélék, diófélék, hüvelyesek, zöld színű levélzöldségek.
Amennyiben gyakran eszik egészségtelen cukros vagy zsíros ropogtatni valókat, chipseket, szénhidrátban gazdag ételeket, a vércukorszint hirtelen megemelkedik, majd mélyre zuhan, ez fáradtságot, ingerlékenységet, fejfájást okozhat.
A vércukor süllyedését az alábbi módszerekkel kerülheti el:
Étrendjébe iktasson be magas rosttartalmú élelmiszereket. Ezeket a szervezet a finomított szénhidrátokkal szemben lassabban emészti meg és szívja fel, ami elősegíti hogy a vércukorszint az egészséges határérték között maradjon. Olyan élelmiszereket válasszon, amiben sok az emészthető rost, pl. alma, hüvelyesek, zab.
A vércukor szint szabályozásában jelentős szerepet játszik a króm bevitele. Sok krómot tartalmaz: máj, sajt, teljes kiőrlésű gabona.
|