A gyógyító ölelés
Az ölelésnek terápiás hatása van. Csillapítja a fájdalmat, gyógyítja lelkünket, oldja a stresszt, idegességet. Öleléssel érzékeltetjük szeretetünket, szerelmünket, barátságunkat. Megnyugtat, növeli önbizalmunkat, biztonságérzetet ad és segít legyőzni a félelmet.
Virginia Satir amerikai pszichológus azt mondta, hogy „napi négy ölelés kell a túléléshez, nyolc a szinten tartáshoz és tizenkettő a növekedéshez”.
Az ölelés a másik megérintése életünk nélkülözhetetlen része, mely végig kísér minket.
Az utolsó percekben is fogjuk a haldokló kezét, amíg csak érez.
Emberekkel végzett kísérletek igazolják, hogy a sokat simogatott, ölelgetett betegek hamarabb gyógyulnak, csökkenek fájdalmai, mérséklődik a depresszió.
Az ölelés azonnal növeli az oxitocin szintet, szeretet hormont, serkenti a vérkeringést.
Ha az ölelést hosszabb ideig megtartjuk, az örömhormon szint is megemelkedik és boldogabbnak érezhetjük magunkat.
Az ölelés megtanít adni és kapni.Ha átölelünk valakit, ő visszaölel, az ölelés nem marad viszonzatlanul. Elősegíti az empátiát és a megértést.
Az ölelés segíti az idegrendszert egyensúlyban tartani. Hatására megváltozik a bőr nedvességtartalma és elektromossága, ami egy kiegyensúlyozottabb idegrendszerre jellemző.
Az ölelés épp olyan, mint egy meditáció vagy egy jó nevetés. A nevetés boldogsággal és meghittséggel tölt el mindenkit. Előidézhet egészséges fizikális változásokat is az emberi szervezetben. Erősíti az immunrendszert, fokozza az energiát, csökkenti a fájdalmat, és oldja a feszültséget, stresszt.
Az egyik leghatékonyabb orvosság.
Igyekezzünk minél többet ölelni és nevetni.
|