Minden nő vágya, hogy haja szép legyen, mert ez magabiztosságot ad. 40 éves kor után a nők gyakran szenvednek törékeny, vékony hajszálak, hajhullás miatt. Minden embert érintő probléma a hajvesztés, pedig van megoldás.
Hajunk sok mindenről árulkodhat. Ha betegek vagyunk, stresszes az életünk vagy helytelenül táplálkozunk. A haj egészségét a vitaminok, fehérjék, és megfelelő hajápolás biztosítják.
Hajunk egészségének megőrzéséhez szükséges vitaminok.
C-vitamin a haj sejtjeit erősíti, megállítja a hajhullást.
Megtalálható a citrusfélékben (pl. citrom) paradicsomban, paprikában, káposztában, bogyósgyümölcsökben.
B-vitaminok erősítik és táplálják a hajszálakat, biztosítják a hajhagyma anyagcsere folyamatait.
B vitaminforrás: tojás, hal, hüvelyesek.
A- vitamin biztosítja a hajnövekedést, megakadályozza a haj töredezettségét, szárazságát.
A vitaminban gazdag étel a sárgarépa, paprika, halolaj.
H-vitamin erősíti a hajhagymákat, segítségével a haj erős és csillogó lesz.
H vitamint tartalmaz a tojás, tej, halak, dió, gabonafélék.
E-vitamin védi a sejthártyákat, erősíti a hajszálereket, növeli a vérkeringést, elősegíti a haj növekedését.
E vitaminforrás: dió, mogyoró, brokkoli, spenót, növényi olajok, tojás.
A haj egészségének megőrzés érdekében a táplálkozás mellet szükséges a megfelelő hajápolás is.
Hajápolás
A hajra napközben sok por telepszik, ezért különösen nyáron fontos, hogy legalább hetenként egyszer, télen 10 naponként mossunk hajat. A gyakori hajmosás, fokozza a faggyútermelést, ami zsírosodást okoz. Moshatjuk szappannal, de legjobb a sampon. A sampon habját többször bőséges, langyos vizes öblítéssel el kell távolítani, hogy a hajban habnyomok se maradjanak, mert roncsolhatják a haj szerkezetét. Hajmosás közben masszírozzuk fejbőrünket, ami fokozza a vérkeringést és hajunk gyorsabban nő.
Hajmosás után balzsammal kenjük be a hajszálak végeit.
Ne szárítsuk forró levegőjű hajszárítóval, mert tönkre teszi a hajhagymákat és száraz, töredezett lesz a hajunk.
Fontos a fésű megválasztása is, ritka fogú fésűt vagy fa hajkefét használjunk.
Válasszuk ki a hajtípusunknak megfelelő ápolást.
Száraz bőrűeknek érdemes hajmosás előtt napraforgó vagy olívaolajjal bedörzsölni a fejüket, vagy két felvert tojássárgájával 10 percig masszírozni a fejbőrt.
Zsíros bőrűeknek ajánlott a kéntartalmú sampon.
Hullámos és göndör hajúaknak jót tesz a jojobaolaj. Az olaj rendszeres használata segít megakadályozni a hajvégek töredezését, csökkenti a hajhullást, erős, fényes hajat eredményez.
Hajnövekedést serkentő recept
„A hagyma sok ként tartalmaz, ami hozzájárul a kollagén termelődéséhez, amely a haj növekedésének elengedhetetlen feltétele. Ha a hagymából készült lével egy héten két alkalommal, két hónapon keresztül bekenjük a fejbőrünket, serkentjük a fejbőr vérellátását, ezáltal több tápanyag juthat el a hajhagymákhoz,fürtjeink erősebbek, dúsabbak lesznek, és a hajhullás is minimálisra csökkenthető.
A hagymából a lét egy egyszerű facsaróval is kinyerhetjük, csak előbb pucoljuk meg a zöldséget. Turmixgépbe is beletehetjük a megtisztított és négybe vágott hagymafejet, majd az egészet szűrjük le, hogy a tiszta levet megkaphassuk. De természetesen kézi reszelővel is lereszelhetjük, és csak az átszűrés marad hátra.
Amikor használni kezdjük a hagymalevet, először csak a fejbőr egy kis területére tegyünk, mert lehet, hogy allergiás reakciót fog kiváltani. Ha nincs semmi gond, akkor kenjük be az egész fejünket a lével, alaposan bemasszírozva azt. Ha túl erősnek érezzük a lét, adhatunk hozzá kevés vizet, ajánlott az 1 adag hagyma-léhez 2 adag vizet tölteni. Ezt bedörzsölve a fejbőrbe, hagyjuk 30 percig hatni, majd utána mossunk samponnal hajat, majd egy tiszta törülközővel alaposan szárítkozzunk meg.”
Forrás: filantropikum
|