A sajt könnyen fogyasztható, ízletes és tápláló étel. Sok féle formában fogyasztjuk. Előételként, tészták tetején valamint salátákat gazdagítunk vele, feldobjuk szendvicsünket stb. De vajon egészséges-e a sajt?
A sajt Európából származik már a rómaiak is kedvelték. Az első sajtokat a közel keleten élő nomádok készítették. A legenda szerint egy arab nomád fedezte fel, aki tejjel töltötte meg nyeregtáskáját és így indult a hosszú útra. A hosszú lovaglás alatt a bőrtömlőben felejtett tej sápadt folyadékká vált, amelyben szilárd darabokba vált ki a sajt. Ez volt a sajt alap receptje. Később a rómaiak megtanulták a sajt készítés fortélyait és rendszeresen exportáltak más országokba. Így terjedt el és lett népszerű az egész világon. Sajtot tehén, juh vagy kecsketejből készítenek. Több ezer félét ismerünk. Ízletes, egészséges, tápláló ínyencség, amiből számtalan finomságot készíthetünk, de önmagában fogyasztva is finom.
Sajt előnyei
Jó fehérje B 12 és kalciumforrás, amely fontos szerepet játszik a z egészséges csontozat, fogazat valamint normál vérnyomás fenntartásában. Jelentős A-, B1-, B2-, B12-, D-, E vitamin tartalma is.
Kutatások igazolták, hogy gyermek és fiatalkorban fogyasztott bőséges mennyiségű kalcium, idősebb korban is védelmet nyújthat a betegségekkel szemben. A szervezet a tejből és tejtermékekből sokkal könnyebben veszi fel a kalciumot, mint más élelmiszerből.
A sajt a cukortartalmú ételek okozta fogszuvasodás ellen is véd, mivel gátolja a fogzománcot megtámadó savak képződését. Vizsgálatok igazolták, hogy az étkezés után elfogyasztott sajt felére csökkenti a cukor okozta fogszuvasodás előfordulási arányait.
Sajt veszélyei
Sok telítetett zsírsavat és kalóriát tartalmaz. Az arra hajlamosaknál migrént vagy más allergiás reakciókat válthat ki. Közismert, hogy a telített zsírsavak növelik a koleszterin szintet, hozzájárulnak az érelmeszesedéshez, ami a szívinfarktus és szélütés fő okozója.
A sajtok zsírtartalma változó. A kemény sajtok több zsírt tartalmaznak, így a túlsúllyal küzdők inkább a zsírban szegény sajtokat (pl. camembert) válasszák.
A tejfehérjére érzékenyeknek kerülni kell a sajtevést, mert allergiás rohamot válthat ki, ami ekcéma, vagy migrén formájában jelentkezhet.
A laktóz érzékenyek hosszan érlelt sajtokat (kecske, juhsajt) vagy szója tejből készülteket fogyaszthatnak. Ilyen a Pannónia, kecske vagy juh sajt.
Migrénre hajlamos embereknél előfordulhat, hogy bizonyos túlérlelt sajt (pálpusztai, camembert, márvány sajt stb.) migrénes rohamot vált ki. A fellépő migrén hátterében valószínűleg a tiramin nevű vegyület áll, amely az egyik fehérjealkotó aminosav.
Tiramin tartalma miatt azok a betegek sem fogyaszthatnak sajtot akik Parkinson kór elleni gyógyszert szednek.
Füstölt sajt fogyasztása a daganatos betegeknek nem ajánlott.
A sajt lefekvés előtt kerülendő, mert nagy zsírtartalma lassítja az emésztést.
|