A zene gyógyít. A lélek az idegrendszer és az immunrendszer kedvező befolyásolása érdekében, zene terápiát javasolnak a gyógyászatban, kiegészítő kezelésként.
A ritmus és a dallam iránti igény egyidős az emberiség történelmével. A sámánok már több ezer évvel ezelőtt zenével gyógyítottak. A zene hat a lélegzésre, vérnyomásra, hangulatra, csökken a félelem és fájdalomérzet. Bizonyára sokan átéltük azt az érzést, amikor egy fáradt nap után hazaérve leroskadunk a karosszékbe vagy egy kényelmes fotelba, bekapcsoljuk a zenét, agyunkat kikapcsoljuk,s testünket átjárja egy kellemes, nyugodt érzés, majd felfrissülve, energizáltan folytatjuk tovább a napunkat.
A zenében hatalmas erő rejlik. Olyan erő amit bárki felhasználhat gyógyításra, tanulásra. Washington államban az ázsiai bevándorlók észrevehetően gyorsabban tanulják meg az angol nyelvet, ha tanítás közben Mozart zenéje szól. A kanadai Edmonton városában a nyilvános tereken Mozart vonósnégyesei szólnak a hangosbeszélőből a zaklatott járókelők megnyugtatására. A klasszikus zene és az úgy nevezett meditációs zenék hozzájárulhatnak a szervezetben a stressz szint csökkenéséhez, ellazulhatnak az izmok, lassulhat a légzés üteme és a szívverés, növelheti az endorfin szintet, ami csökkenti a fájdalomérzetet, és hozzájárul a relaxációhoz.
Persze nem mindegyik fajtáját éljük meg pozitív ingerként. Ha a muzsika túl hangos vagy "zajos", akkor elterelheti a figyelmünket, és gyengítheti a koncentrációt.
Itt van pár ötlet, mit hallgass, ha csak úgy lazítanál egyet, tanulnál, dolgoznál vagy fáj a fejed.
Álmatlanság ellen: Szimfóniák lassú tételei, Beethoven Holdfény szonátája stb.
Baleset, sokk ellen: Feszültségoldásra olyan zenét lehet ajánlani, amelyet jól ismer és szeret a beteg. Ravel Bolerója, Mendelssohn e-moll hegedűversenye.
Depresszió ellen: Minden barokk zenének hangulatjavító hatása van. Felhasználható még Vivaldi Négy évszaka, Bach I. brandenburgi versenye, Beethoven VIII. szimfóniája.
Feltöltődéshez energiaforrásként: Beethoven IX. szimfóniája (különösen az Örömóda), Bach d-moll toccata és fúgája, valamint az V. brandenburgi versenyének első tétele.
Fáradtság ellen: Vivaldi: C-dúr versenymű két trombitára, vonósokra és csembalóra, Purcell: Versenymű két trombitára, Rimszkij-Korszakov: Spanyol capriccio, indulók.
Fejfájás, migrén esetén: Mozart 39. (Esz-dúr) szimfóniája és A-dúr zongoraversenye.
Éles fájdalom ellen: Hacsaturjan Kardtáncát javasoljuk.
Gátlás leküzdésére: Ravel Bolerója, Csajkovszkij VI. (Patetikus) szimfóniája.
Gutaütés esetén: Az utókezelést megkönnyítheti minden ritmikus, könnyen érthető zene, továbbá a metronóm ritmusa, népdal vagy bármely kedvenc zeneszám közben.
Gyermek sérülése esetén: Csajkovszkij Diótörő című szvitje, egyszerű gyerekdalok. A lényeg, hogy a gyerek is ismerje a dallamot, és együtt dúdolja a zenével. A dúdolás felszárítja a könnyet.
Koncentrációs zavar esetén: Mozart D-dúr szonáta két zongorára, halk barokk háttérzene, hangos felolvasás Händel Vizi-zenéjének lassú tételeire.
Magas vérnyomás ellen: Gregorián énekek, Mozart: Versenymű fuvolára és hárfára.
Meghűlés esetén: Mozart Varázsfuvolája.
Torokfájásra legjobb az "m" hangot zümmögni.
Stressz ellen: Halk, romantikus zene: Schubert Pisztrángötöse és Heidenrösleinje, Schumann Álmodozása, Smetana A Moldvája, gregorián énekek, esetleg népdalok.
A szívműködés és a vérkeringés erősítésére: Bach d-moll concerto csembalóra és vonósokra, Adagio tétele, Beethoven 4. (G-dúr) zongoraversenye, Mendelssohn e-moll hegedűversenye, gregorián énekek, country- és westerndalok, popzene.
Terhesség esetén: Mozart D-dúr szimfóniája, Kis éji zenéje, Vivaldi, gyermek- és altatódalok.
A dalok összeállításánál segítséget nyújtott a kiskegyed.blikk.hu
|