Memória zavar ellen
Az idő múlásával, emlékezetünk is csökken. Egyes szavak már nem jutnak eszünkbe, rosszul tájékozódunk, neveket felejtünk el stb. Elérkezünk ahhoz a stádiumhoz, amiben sokan szenvednek. Memóriazavar, koncentrációképesség csökkenés. Mi okozza és mit tehetünk a hanyatlás késésleltetése érdekében?
Minden az agyban dől el.
A látott, hallott emlékképeket az agykéreg idegsejtjei tárolják. Az idegsejtek ellentétben más szervezetünk sejtjeivel, nem képződnek újra, vagyis ha egy, egy elpusztul, nem keletkezik új helyette. 40 éves kortól idegsejtjeink száma csökken, legtöbbször anélkül, hogy valami következménye lenne, de sok esetben okoz memória kiesést, koncentrációzavart, Alzheimer kórt.
Memória zavart nem csak az idegsejtek elhalása okozhat, hanem betegségek révén is kialakulhat. Ilyen a vérszegénység, elégtelen szívműködés, magas vérnyomás, cukorbetegség, neurológiai betegségek, stressz, lelki pszichés betegségek stb.
Koncentrációs zavarokat már fiatal korban is megfigyelhetünk, amikor a gyerek nem figyel a leckére, nehezebben jegyez meg dolgokat. Az idő múlásával ez a koncentrációs zavar egyre csak rosszabbodik. A sejtek elkezdenek pusztulni egyre többet felejtünk, szellemi képességünk leépül. Az agykéreg sejtjeinek pusztulásával, az agyszövet elsorvadásával kialakul az Alzheimer kór, amit a kor kitolódása miatt egyre többen ismernek meg.
Alzheimerkor (agybetegség)
Az Alzheimer kor az időskori elbutulás (demencia) leggyakoribb oka, szellemi képességek súlyos romlásával jár, ami a napi életvitel, önellátást is lehetetlenné teszi.
A betegség kialakulása lehet fokozatos, de előfordulhat hogy lelki vagy fizikai állapot (pl. eszméletvesztés,balesetnél sok vérvesztés stb.) okozza.
Az Alzheimer kór tünetei: feledékenység,kommunikációs nehézségek (a beteg nehezen találja a szavakat,ezáltal nehezen fejezi ki magát),tájékozódó képesség elvesztése (pl. amikor eltéved, nem talál haza), olvasási zavarok, személyiség változás (hangulatingadozás,másokkal szemben bizalmatlanok, makacsok, szociálisan visszahúzódnak).
Súlyosabb esetben a beteg képtelen magát ellátni és ápolásra szorul.
Már az első tüneteknél forduljanak orvoshoz! A betegség nem gyógyítható, de a folyamat lassítható.
Mit tehetünk?
Már fiatalon is érdemes odafigyelni, hogy minél kevesebb zavaró,figyelemelterelő inger vegyen körül minket. Idősebb korban még jobban érezhetjük a zavaró ingerek hatását, ezeket zárjuk ki. Egyszerre csak egy dologra koncentráljunk,ne akarjunk egyszerre egy időben több dolgot elvégezni. Amennyire lehet, kerüljük a stresszt, lazítsuk el izmainkat,szánjunk több időt kikapcsolódásra, olvasásra, agyserkentő tevékenységre.
Vannak olyan gyógyszerek, amelyek segítenek eltolni a súlyos stádium bekövetkezését.
|