Egy régi latin közmondás szerint az öregedés már születésünkkor elkezdődik. Az évek múlásával az ember olyan dolgokra is gondol, amelyek azelőtt talán sohasem jutottak az eszébe. Ezek közé tartozik az öregedés folyamata, az öregség is.
Korunkra jellemző, hogy nem csak az újszülöttek, hanem az öregek életesélyei is megnőttek. Matuzsálemi életkort megélt ember régen is volt, de csak elvétve, ma viszont az átlagéletkor 2012-es adatok alapján a nőknél 78 év férfiaknál 71év. Hazánkban sokat tettek az öregek békés életalkonyának biztosításáért, azonban nem minden várható el a társadalomtól, mert a család, sőt maga az öregember is, sokat tehet azért, hogy időskora kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ahhoz, hogy élni tudjon saját sorsa nyújtotta lehetőségekkel, kívánatos, hogy néhány alapvető ismeretre szert tegyen.
Még néhány évtizeddel ezelőtt orvosi körökben is általános volt a nézet, hogy az érelmeszesedés az öregség természetes velejárója és nem betegség. Az igazság az, hogy létezik természetes öregedés, és szövetkeményedés, ez azonban nem azonos a betegségszámba vett arterioszklerózissal (érelmeszesedéssel). Az orvosok szerint az emberek döntő többsége érelmeszesedés vagy más betegség miatt időnek előtte hal meg. Az érelmeszesedés az artériák leggyakoribb betegsége. A zsírok lerakódása miatt az ütőerek (artériák) beszűkülnek, elvesztik rugalmasságukat, ami később az artériák teljes elzáródásához vezethet.
Érelmeszesedés megelőzése
A civilizált életmóddal együtt járó mozgásszegénység kedvez az érelmeszesedés kialakulásának. Ha a keveset mozgó idős ember kalóriában és állati zsírokban gazdag étrenden él, az anyagcsere csökkenése miatt elpusztuló sejtek helyét gyakran zsírszövet foglalja el. Ezért a testsúly nem csökken, hanem nő, és a sejtállomány fokozatosan elpusztul. Az erek és a szív teljesítőképessége csökken, amit a zsírfelesleg még jobban fokoz. Ha valaki mozgékony, egészséges öregkort akar magának biztosítani, ne keressen fiatalító varázsszereket, amelyeket még idáig nem fedeztek fel, hanem mozogjon. Mozogni lehet napi fél órás úszás, torna, kirándulás formájában. A tornán kívül a másik orvosság a megfelelő étrend. Fontos a bő fehérje (baromfihús, tej, tojás, sajt stb.), vitaminok (főleg B1, B12, B6,C, D vitaminok) zöldség, gyümölcs esetleg vitamintabletták fogyasztása. Hatvanéves kor után minden ember napi kalória igénye 20%-al csökken, de a vitamin és fehérje igénye nem csökken. A mértékletességen kívül az idős embernek arra is ügyelni kell, hogy a megfelelő összetételű és mennyiségű ételt ne csak lenyelje, hanem, azt a szervezete fel is használja. Az emésztés fontos feltétele az ételek gondos, lassú megrágása, ami támogatja a gyomor és bél emésztési feladatait. A fogak aprítják az ételt, a nyál pedig a lebontási folyamatokat kezdi el. Ha valaki a fogait elvesztette, gondoskodjon protézisről, ami nem csak esztétikailag hasznos, hanem amivel rágni is lehet.
Az öregek diétájánál mindig figyelemmel kell lenni arra, hogy nemcsak gyomor-bél rendszerük, emésztőnedv-termelésük csökken, hanem az életkorral arányosan íz érzékelő képességük is romlik. Az étvágytalan embernek fokozott mértékben van szüksége kellemesen fűszerezett, ízlésesen tálalt ételekre. A magány és a tálalás elhanyagolása gyakran okoz étvágytalanságot és leromlást. Ezért is célszerű a magányosan élő idős embereket legalább nappalra az idősek napközijébe vinni, ahol a főétkezést a „nagy családban” fogyaszthatják el.
|