A jóga önmagunk megismerésének egyik legtökéletesebb eszköze. Ha mindennapi életünk részévé válik, segíthet a gyógyulásban, megfelelő gyakorlatokat végezve megtalálhatjuk testi, lelki egyensúlyunkat. A klasszikus jóga alapvető célja az önismeret, mert így saját magunk is segíteni tudunk gyógyulásunkban. mondja Bálint János, a Padma Jógastúdió oktatója. A jóga testgyakorlatai és légzéstechnikái javítják a fizikai egészséget. Pozitívan hatnak az izmokra, ízületekre, légzőszervekre, kedvezően befolyásolják a szívműködést, a vérkeringést, az idegrendszert, a nyirokrendszer működését és a pszichés funkciókat. A jógagyakorlatok pszichoszomatikus hatásúak: légzőtechnikákkal, testgyakorlatokkal fokozatosan eljuthatunk az ellazultság, a belső béke és harmónia érzetéhez.
A test árulkodik szellemünkről, lelkünkről. Ha a testünket helyrehozzuk, az hatással van lelki működésünkre, és ez fordítva is igaz. Fontos, hogy relaxáljunk, mert ilyenkor ellazul a testünk, szellemünk pihent lesz, agyunk kikapcsol. A mindennapi hajtás, stressz, feszültség levezetésére is alkalmasak a gyakorlatok. Az órákra általában felpörgött állapotban érkeznek a jógázni vágyók, ezért mindig szükség van öt-tíz perces figyelemkoncentrációra, mert úgy nem végezhetők a gyakorlatok, ha gondolataink máshol járnak. Gyakorlatokat órán kívül, otthon is végezhetünk. Rendszeres, helyes gyakorlással egy hét után már javulás figyelhető meg: az érzékelés kifinomul, észrevesszük a testünkben azokat a területeket, amelyekre eddig nem figyeltünk oda, a gondolati világunk is érzékenyebb lesz.
Mozgásszervi problémákkal, ízületi panaszokkal, gerincbántalmakkal, magas vérnyomással egyaránt felkeresik a jógastúdiókat. Komoly betegség esetén fontos az együttműködés az orvossal, mert nem minden gyakorlatot végezhet bárki. Akinek magas a vérnyomása, annak például nem tanácsos fejen állnia.
Egészségünk, gyógyulásunk nagymértékben függ a táplálkozás minőségétől. A táplálék nemcsak a testre, hanem az elmére és a lelkiállapotra is hatással van. Olyan élelmeket érdemes választanunk, amelyek biztosítják a pozitív energiát és az egészséget, mint a zöldségek, gyümölcsök, magvak, diófélék, tej, fűszerek, gyógynövények. Fontos, hogy ne az intenzív ízeket részesítsük előnyben, és kevesebb sót fogyasszunk tanácsolja a jógaoktató. Napi három-négy étkezést javasolnak a szakemberek. Reggel édes gyümölcsöt célszerű fogyasztani, délben főtt ételt, este pedig könnyű vacsorát. Este hat után már csak olyan ételek fogyasztását tanácsolják, melyek lúgos hatásúak párolt zöldség, saláták, mert a lúgos szervezetben kevésbé szaporodnak el a baktériumok, éjszaka pedig már csak tartalékon működik a szervezet.
Forrás: http://magyarhirlap.hu
|