Fülünk a hallás és egyensúlyozás érzékszerve.
Fülünk a hang tehát a levegőrezgés érzékelésére szolgál. Az emberi fül által az agykéregbe továbbított hangélmények a légrezgés fizikai tulajdonságainak megfelelőek. A szabályosan váltakozó rezgések zenei hangot, a szabálytalanok zörejt keltenek.
A fül 3egymástól viszonylag élesen elhatárolt részre oszthatók:
· külsőfül a fülkagyló és hallójárat.
· középfül a dobüregből, dobhártyából és hallójáratból
· belsőfül a csigából áll.
A külsőfül vagy hallójárat gyulladása vagy kelései legtöbbször a hiányos tisztálkodás vagy sérülés következményei, amelyek orvosi beavatkozás nélkül gyógyulnak. A külső hallójárat ekcémája már orvosi kezelést igényel.
Nagyothallás, süketség.
A hallásélesség az életkorral csökken. Elsősorban a magas hangok érzékelése károsodik. Előfordulhat halláskárosodás a méhen belül magzatkárosodás következtében is. A süketség csecsemőkorban könnyen felismerhető azáltal, hogy a csecsemő nem fordul a hang irányába. Mivel a hanghallás a beszédtanulás alapja, speciális intézeti oktatásra van szükség, hogy a nagyothalló gyermek megtanuljon beszélni, és normális fejlődési szintet érhessen el.
A felnőttkori hallásromlás vagy süketség lehet egy vagy két oldali. Ha mind két fül hallásának legalább 40%-a vész el, romlik a munkavégző képesség és a társadalomba való beilleszkedés helyzete.
A süketség nemcsak a mindennapos életben gátolja az embert, hanem a normális hangélmények hiánya az egész idegrendszerben, közérzetben feszültséget, ingerültséget okoz.
Egyensúlyszerv
Szemünk a napfény elektromágneses rezgését, fülünk a levegőrezgést, egyensúly érzékelő szervünk pedig a Földön uralkodó nehézkedést (gravitáció) és gyorsulást érzékeli. A gravitáció szabja meg testünk helyzetét a Földön, ezért egyensúly érzékelésünk a feltétele az állásnak és járásnak is.
A gravitációt és a tömegmozgást érzékelő szerv a sziklacsont üregében a belső fülben levő labirint. A labirint két alapegységből épül fel. Az ún. statociszták a fej helyzetváltozásairól, félkörös ívjáratok a fej és egész test forgásakor szolgáltatnak az idegrendszernek olyan impulzusokat, amelyek segítségével az idegrendszer automatikusan biztosítja egyensúlyunkat.
Fülzúgás
A fülzúgás vagy a fülcsengés sokak életét megkeseríti, mivel visszatérő vagy szűnni nem akaró formában jelentkezik. Csendes környezetben fokozódhat, akadályozhatja az elalvást, a koncentrálóképességet, hosszú távon depressziót is okozhat.
A fülzúgás okainak lehetséges magyarázatára számos elmélet létezik. Egyes kutatások szerint a fülzúgás kiváltója a belső fülben ( csiga) lévő szőrsejtek fokozott működése. Másik kutatás s ez áll a valósághoz legközelebb a nagyon erős zaj vagy mechanikai inger (robbanás) hatására a szőrsejtekben kialakult ingerület miatt létrejövő fülzúgás. Keletkezhet átmeneti, néha maradandó hallás romlás is pl. heves robbanás következtében.
Fülbetegségek gyógyítása
A fülgyertya olyan alternatív gyógyászati eszköz, amelyet már az ókori egyiptomiak és hopi indiánok is ismertek és mindmáig alkalmazzák ezt az ősi gyógymódot általános közérzetjavító hatása miatt.
A gyertyát a külső hallójáratba illesztik, meggyújtják, majd hagyják, hogy a gyertya a rajta lévő jelig leégjen. A 14–45 perces folyamat során a használók állítása szerint enyhe vákuum lép fel, mely segít a fülzsírt baktériumokat, „mérgeket” eltávolítani, egyúttal az égés során keletkező füst is bejut a fülbe, aminek a legváltozatosabb gyógyhatásokat tulajdonítják.
A fülgyertya pozitív hatásai:
- javítja a hallást
- segít a fülzsír természetes kiürülésében
- javítja az egyensúly-problémákat
- segít megszüntetni a fülcsengést
- enyhíti a viszketést
- segít fülfertőzések, gyulladások legyőzésében
- enyhíti a füllel kapcsolatos fejfájást
- általános nyugtató, relaxáló hatás
Mikor ajánlott a fülgyertyázás?
-
Felgyülemlett fülzsír eltávolítása
-
Fülzúgás, fülcsengés
-
Fülzsír, gombák, paraziták, baktérium okozta halláskárosodás, esetén
-
Légkondicionálók okozta halláskárosodás esetén
-
Környezeti szennyeződés
-
Úszáskor a fülbe kerülő, a dobhártyát feszítő vízcseppek eltávolítására; „uszoda-betegség”
-
Dohányzás káros hatásainak enyhítésére
-
Megfázás, torokproblémák,felső-légúti panaszok
-
Fül-, arc, homloküreg gyulladásnál
-
Asztma, allergia - parlagfű, pollen
-
A fül keringésének javítása - dugulás, nyomásérzés
-
Alvási zavarok, idegesség, stressz
-
Fejfájás, migrénes panaszok, szédülés
-
Fogfájás
-
Rossz közérzet
Súlycsökkentés köldökgyertyázással.
Így készülnek a testgyertyák:
A fülgyertya viasszal átitatott lenvászonból gyártott, mintegy 20 cm hosszú, enyhén kúpos kiképzésű cső. A gyertya köré rendszerint egy papírgallért helyeznek, belsejében pedig egy gézdarab található, mely a külső gallérhoz hasonlóan a lehulló égéstermékektől óvja meg a pácienst.
|